Jak zorganizować dzień z dzieckiem

19 grudnia, 2021

Narodziny małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara zasada mówi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe porządki mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być w pobliżu. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie cały czas chciał jedzenia. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze regularnych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz odstęp wyniesie nawet trzy godziny, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, która powinna kierować życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, szybko możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie martw się, jeśli na początku dbanie o maleństwo będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.


admin